Stromořadí pro budoucí generace – co je nového?

Loni na podzim vysázené stromky a keře nám v letošním roce dělají velkou radost. Až na tři třešně, které podlehly moniliové spále (letošní chladné a vlhké jaro postihla mnoho třešní, višní a meruněk i na našich zahrádkách), jsou všechny stromky ve výborné kondici a na jeřábech se dokonce objevily i první plody. Na vysetou louku se chodí pást zvěř, zahlédli jsme i srnu s kolouškem.

Srna s kolouškem.

Přestože se někomu na první pohled mohlo zdát, že tráva a plevel v okolí stromků a keřů jsou příliš vysoké, pomohly udržet v zemi vláhu a nebylo tak po celé léto třeba zalévat. Mírný přísušek dřevinám rozhodně neškodí, naopak jim pomáhá hlouběji zakořenit a lépe si tak zvykají na život ve volné krajině.

Druhé sečení jsme proto plánovali až na konec srpna. Vyrašil i slibovaný plevel, který se v prvních letech zakládání nového lučního porostu objevuje, ale ten postupem času vymizí a zůstane travnatá kvetoucí louka. Nyní nám však pomáhá chránit půdu před erozí, zadržuje vodu a poskytuje útočiště hmyzu, který se na dřívější polní pustině postupně zabydluje.

Místo však již nyní zve k příjemnému odpočinku, je hojně využíváno k procházkám, potkáváme zde i školku a školní družinu.
V polovině října plánujeme brigádu na opravu oplocenek a dosazení nových třešní. Všichni zájemci, kteří by se chtěli připojit k péči o stromořadí a udělat tak něco pro sebe, své okolí i pro přírodu, jsou vítáni. Dobrovolníkům, kteří již nyní pomáhají s údržbou nebo o místo pečují, mnohdy i zcela anonymně sami od sebe, touto cestou velice děkujeme.

Bc. Vlasta Kobulská

Květnatý pás kolem stromků v létě 2021.