PODZIMNÍ ŠTRÚDLOVÁNÍ

Černčické štrúdlování pořádá Spolek přátel Černčic od roku 2017, v letošním roce se přesunulo z místní tělocvičny ven, do přírodní zahrady „U Lánské cesty“. Spoluorganizátorem se stal spolek DUHA Čolci, který zde má zázemí. Novinkou tohoto ročníku byla výstava jablek, mezi nimiž byla jablka od místních zahrádkářů z Černčic, ale i ze sadu z Vrchovin od Jiřího Škaldy a ze sadu Zdeňka Nývlta z Havlovic, který přivezl na ochutnání i mošt a křížaly. Jako doprovodný program byly dílničky pro děti i ukázka moštování s ochutnávkou moštu, o který se postarali právě Čolci.

Každoročně přihlásí soutěžící o nejlepší štrúdl množství nejrůznějších variací. Letos byl ale jejich počet rekordní, sešlo se jich rovných 30. Tradiční jablečný, ořechový, tvarohový malináč, tvarohový s višněmi, hruškový, skořicový, makovo-švestkový, švestkový s perníkem. Kozí dobrota s červenou řepou, šunkovo-sýrový, slaninové potěšení, bylinkový, špaldový, slaňoch či zelňák byly slané druhy a chutnaly i těm, kteří sladké nemusí nebo nemohou. Absolutní vítězkou se stala Jaromíra Rychterová se štrúdlem s makovo-švestkovou náplní. O nádhernou hudební kulisu se postaral zpěvák Jaroslav Červinka s písněmi Karla Gotta (karelgott-cover-jc.cz) a hudební doprovod Tomáš Vlček, který nám před několika lety složil dokonce hymnu. „Metrák jablek, cukr krystal, kýbl skořice, dneska pečou štrúdl snad celý Černčice,“ takto píseň, která vzdává hold podzimní oslavě jablek, začíná. My se s ní na rok loučíme a srdečně děkujeme všem sponzorům, díky nimž si každý soutěžící odnesl dárek a na oplátku každý, kdo přišel, mohl ochutnat výtečné štrúdly.

Obrovské poděkování patří členům obou spolků, kteří věnovali svůj čas a tuto akci připravili. Už teď víme, že náš organizační tým musíme na příští rok posílit, návštěvníků se k nám tento rok vydalo opravdu hodně. Nové aktivní členy vítáme s otevřenou náručí.

Markéta Poláčková, Radmila Novotná