DUHA ČOLCI ČERNČICE – PODZIM 2023

Pravidelná středeční setkání jsme si v září a říjnu moc užili. Pečovali jsme o zvířata v zahradě, sklízeli úrodu, jablka, ořechy a dýně, mlsali maliny a pekli brambory v popelu. Vyzkoušeli jsme si mletí zrn, pekli sušenky i kvasový chléb. Povídali jsme si o barvení přírodou, pátrali po duběnkách, malovali vlastnoručně vyrobenými přírodními inkousty, vyzkoušeli si tisk rostlinami a vyzdobili zahradu na velkou oslavu – Podzimní štrúdlování. Také jsme společně moštovali a zachraňovali housenky otakárka fenyklového.

V listopadu jsme pak v rámci projektu 72 hodin čistili ptačí budky a vysázeli nové stromky do stromořadí za obcí. Také jsme vyrazili do lesa s tatínkem mykologem na houby, hrabali listí a nechali kupičky pro ježky, vařili šípkovou limonádu, pekli jablka v kotlíku a byli venku u ohně až do noci. Byly to moc krásné chvíle a dvě hodiny týdně nám pro všechny naše aktivity často bývaly málo. Se spolkem přátel Černčic jsme byli společně s rodiči pomáhat ve stromořadí a ochutnali první jablka.

Programy pro školy

Určitě mnozí z Vás vědí, že už třetím rokem připravujeme aktivity pro děti a mládež i mimo náš oddíl. Dává nám obrovský smysl být a učit se s dětmi venku. V přírodní zahradě v Černčicích je toho tolik k pozorování, prožívání, je to místo, kde už jenom samotná návštěva dělá člověku/dítěti hezky. Ať už mazlí zvířata, pozoruje čmeláky, vážky, rostliny na květnaté louce nebo ochutná zeleninu a bylinky ze zahrádky. Letos jsme vedle programu „Přírodní zahrada na dotek“ vyprávěli a prožívali i „Příběh vlny“. Celkem nás v tomto roce navštívilo 150 dětí se znevýhodněním a dalších 200 dětí z místních škol a školek. Cennou zkušeností pro nás průvodkyně byla jak spolupráce se speciálními pedagogy, tak přímo s dětmi se znevýhodněním. Největší odměnou pro nás je radost a úsměvy, když se za námi děti vracejí. Máme proto obrovskou radost, že specifické aktivity podpoří MŠMT i v roce 2024. Děkujeme Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi za možnost být součástí projektu a kolektivům moci nabízet program bezúplatně.

Vedle programů pro děti jsme letos poprvé připravili i program pro pedagogy a vedoucí. Celý rok jsme se věnovali ručnímu zpracování místní ovčí vlny. O letních prázdninách jsme prali, barvili, česali a připravovali vše na velkou návštěvu. Poslední prázdninový týden zavítalo na zahradu ve dvou termínech bezmála na 50 učitelů, asistentů a lidí pracujících s dětmi a mládeží. Zažili s námi příběh vlny od ovečky až po výrobek. Těší nás zájem o (neprávem opomíjenou) českou vlnu, ale hlavně jsme nesmírně rády, že příběh vlny budou vyprávět dál dětem, s vlnou pracovat a tvořit ve svých školkách, školách, družinách, kroužcích a klubech.

Markéta Poláčková a Markéta Pavlová, průvodkyně Čolků