Brigáda ve stromořadí

Brigáda ve stromořadí – podzim 2023.V roce 2020 jsme se stali součástí projektu, který se zaměřil na oživení krajiny výsadbou 51 ovocných stromů a 160 ks původních keřů podél polní cesty za obcí Černčice v celkové délce 700m. Nakonec jsme mezi stromky vyseli květnatou louku. Pravidelně se chodíme o stromky a keře starat, hodně práce je i s květnatou loukou. Mnohým se zdá, že je to zbytečné, že stačí, když kolem stromků projede traktor s lištou a tráva se nechá ležet, nebo se naopak seče pravidelně každých 14 dní traktůrkem (aby to bylo „hezké a upravené“). To ale louce neprospívá. Podél cesty se seče 2x do roka, pak je potřeba vzít do ruky hrábě a posekanou trávu pohrabat, kam nedostane lišta od traktoru, berou kluci křovinořez a dočišťují ručně. Máme radost, že v místech, kde nebyla jediná rostlina pro čmeláky a další opylovače, pozorujeme život, v létě porost zadržuje vláhu. A jak to roste! Náramně! 🙂

A co že jsme to všechno vysázeli? Staré odrůdy jabloní (Česká pochoutka, Sudetská reneta, Matčino, Malinové holovouské, Řehtáč soudkovitý, Studničné, Smiřické vzácné, Košíkové, Panenské, Grávštýnské, Parména zlatá, Míšeň jaroměřská), staré odrůdy třešní (Kaštánka, Karešova, Kordia), novější švestky (Nancyská mirabelka, Brýrská, Stanley, Veeblu, Top-hit, Čačanská leipotica), jeřáby (Moravský sladkoplodý) a původní keře: bez černý, růže vinná, růže bedrníkolistá, zimolez obecný, ptačí zob, kalina obecná, dřín obecný, vrba jíva, hloh obecný, řešetlák počistivý, krušina olšová, svída krvavá, trnka obecná. Původní keře dříve rostly na každé mezi. Navíc nejenom, že na jaře krásně kvetou a na podzim nám dávají plody, jsou také útočištěm i potravou pro ptactvo a drobnou zvěř. Jsou významné i pro všelijaká hmyzí stvoření, například krušiny a řešetláky jsou živnou rostlinou pro žluťásky.

PS: Dva stromky budeme na podzim sázet znovu – usečenou jabloň a třešeň od těžké techniky.

SRDČNĚ DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ CHODÍ VE SVÉM VOLNU POMÁHAT A PEČOVAT O TOTO MÍSTO.

Děkujeme za spolupráci SPOLKU PŘÁTEL ČERNČIC.

Markéty, průvodkyně Čolků + Vlasta, maminka Čolků

DUHA ČOLCI ČERNČICE

Vypadá to, že se u nás nic neděje, ale to jen my nestíháme napsat, co je nového. Každou středu jsme v závěru školního roku měli tak moc na pilno. V květnu Čolci dokončili vlastní políčko, kačky vyvedly z hnízda 18 malých káčat, starali jsme se i o oslíky, morčata, slepičky, králíčky a konečně přišel také čas vyprávět příběh vlny. Pravidelně jsme pomáhali dokrmovat jehňátko, které ovečka odmítla, pečovat o ovečky, ostříhanou vlnu jsme se naučili prát, česat na bubnové česačce a vyráběli z ní technikou suché jehly. I na kolovrátek, motovidlo a vřetánko přišla řeč. Venku na zahrádce už rostou barvířské rostliny, sázeli jsme cibuli, vysévali řepu, světlici barvířskou, rmen barvířský a hýčkáme si kopřivy. Barvili jsme i vlaštovičníkem. V červnu jsme měli otevřená vrátka i pro ostatní děti, užívali jsme si zahrady, bobulí a hráli si venku.

Na začátku června se také Čolci vypravili do záchranné stanice Jaro Jaroměř. Měli velký úkol, předat finanční příspěvek z dobročinného bazárku na salaši a z prodeje ručně vyrobených dárků. Srdečně děkujeme všem dobrovolníkům, kteří pomáhali s bazárkem, školce z Vrchovin, která se připojila s prodejem drobností. Také bezobalovému obchůdku Nebalíme to, který se k nám připojil. Díky Vám všem! A Filipu Laštovicovi za bezvadnou prohlídku stanice.

V červenci jsme zažili dva parádní výlety. První byla dobrodružná výprava, lezli jsme po skalách, vařili si na ohni a spali venku pod širákem. Bylo to senzační, děti statečné, vzpomínky krásné.

Druhým prázdninovým výletem byla výprava do Muzea východních Čech v Hradci Králové za naším nejoblíbenějším archeologem, panem doktorem Čechákem. Zkontrolovali jsme nálezy, které jsme s ním našli na poli pod Černčicemi tento rok v únoru. Opravdu mají na výstavě čestné místo ve vitríně hned u vchodu. Děkujeme mockrát za perfektní program, byl to krásně strávený den v HK. Výstava běží až do listopadu, kdo tam ještě nebyl, moooc doporučujeme.

Trochu nečekanou návštěvu jsme zažili v červenci, když k nám zavítal odborník na čmeláky. To si ovšem zaslouží delší vyprávění. Prozradíme ale, že na zahradě jsou pozorováni vedle běžných druhů jako je čmelák zemní, zahradní, skalní, lesní, rolní, rokytový, hájový i kriticky ohrožený čmelák humenní a jeden z nejvíce ohrožených druhů – čmelák pruhovaný. V ČR bylo popsáno dokonce 33 druhů čmeláků a 9 druhů pačmeláků! Všichni čmeláci patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy hmyzu, a tak máme velikou radost, že jich na zahradě máme tolik.

Je září a začíná nám osmý rok pravidelných středečních setkání. Uteklo to jako voda. Moc se těšíme, co nám ten letošní rok přinese. Vzhůru novým objevům! 🙂

Markéta Poláčková a Markéta Pavlová, průvodkyně Čolků